top of page

Önemli Ressamlar Serisi: Caravaggio Kimdir?

Caravaggio olarak bilinen Michelangelo Merisi, Barok sanatçısı ve 17. yüzyılın en çok tanınan İtalyan ressamlarından birisidir. 17. yüzyıl sanatını özellikle kullandığı ışık teknikleri yönünden oldukça etkilemiştir. Bilinen ismi Caravaggio’yu doğduğu kasabadan almıştır.


Michelangelo Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgün uygulayıcılarından biri olmuştur.

Caravaggio, ismini doğduğu kasabadan almıştır. "Michelangelo Merisi Caravaggio" gerçek ismidir. Caravaggio, güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgün uygulayıcılarından biri olmuştur.


1584’te Bergamolu bir ressam olan Simone Peterzano’nun yanına 4 yıllığına çırak olarak girmiş, ilk deneyimlerini Lorenzo Lotto ve Giovanni Girolama Savoldo (1480-1548) gibi sanatçıların yapıtlarını incelemekle kazanmış, Tiziano’nun öğrencisi iken Venedik Okulu'yla da ilişki kurmuştur.


Roma’da çalıştığı dönem yapıtları dramatik bir anlatım sunmayan kendi portreleri ve ölü doğa resimleridir. Bunlarda güçlü bir ışık gölge kullanılmış ve ayrıntıları özenle betimlemiştir. Caravaggio, 17. yüzyılın önemli ressamlarından biri olarak kabul edilir. Onun resimleri, gerçekçi görünümleri ve güçlü kontrastlarıyla tanınır. Caravaggio, resimlerinde insanların gerçekçi görünümlerini yansıtmak için aydınlatma tekniklerini kullanır ve bu sayede resimlerinde gerçekçi bir atmosfer yaratır.


Günlük yaşamdan sahnelerin, rengin ve gölgenin sade ve gerçekçi bir dille betimlendiği, gece resimlerinin yapıldığı bu üslup, Caravaggio’nun özgün üslubuna temel oluşturmuştur.


Caravaggio'nun resimleri, aynı zamanda konularıyla da önemlidir. Onun resimleri, genellikle biblikal konuları işler ve bu sayede resimlerinde dini temaları yansıtır. Caravaggio'nun resimleri, biblikal konuları gerçekçi bir şekilde işler ve bu sayede okurun dini düşüncelerine hitap eder.Caravaggio'nun en ünlü eserlerinden biri, İsa'nın Defni adlı resimdir. Bu resim, İsa'nın ölüm anını işler ve okurun İsa'nın acılarını daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu resim, aynı zamanda gerçekçi görünümleri ve güzel renkleriyle de önemlidir.


İsa'nın Defni Caravaggio tarafından Roma'daki Chiesa Nuova için 1603–1604 yılları arasında yapılan ve günümüzde Vatikan Pinacoteca'da sergilenen tablo. Barok dönemin en ünlü eserlerinden biri olan tablo, Rubens, Fragonard, Géricault ve Cézanne gibi çeşitli sanatçılar tarafından kopyalandı.


Caravaggio, Otuz Yıl Savaşları döneminde yaşamıştır. Barok önceleri, kuyumculuk dilinde düzensiz ve acayip biçimli taş ve incileri niteleyen bir kelime olarak kullanılmıştır. Önce İtalya'da doğmuş, daha sonra Avrupa’ya ve hatta, Latin Amerika’ya kadar yayılmıştır. Karşı-reform hareketini benimseyen sanatçılar eserlerinde dini coşku ve heyecanın yaratılmasına çalışmışlardır. Dini atmosfer dışındaki alanlara da yönelmişlerdir.Rönesans'ın denge ve uyum konusunda eriştiği ölçüden çok, maniyerizm’de beliren abartı ve hareketlilik hakimdir. Işık, gölge oyunlarına dayanarak heykel, resim ve mimarinin kaynaştırıldığı tüm sanat anlayışı getirilmiştir. Çiçek, meyve gibi nesnelerin belli bir düzende ele alındığı ölü tabiat (natürmort) türü bu dönemde ortaya çıkmıştır.


Bu dönemin sanatçıları, Agostino Carracci, Caravaggio, Vermeer, Velazquez, Rubens ve Rembrandt'dır. Her ne kadar barok denilen anlayış ve stil 16. yüzyıldaki bazı sanatçılarda görülse de, esas itibarıyla kilisenin önderlik ettiği karşı-reform hareketi içerisinde ortaya çıkıp geliştiği kabul edilir.


Gerçekten de, 18. yüzyılda birçok Katolik Avrupa ülkesinde mimar, heykeltıraş ve ressamları teşvik eden, onların kutsal amaca yönelik nitelikteki eserlerinin müşterisi olan; kral ya da prenslerden önce kilisedir.Caravaggio'nun ölümü sırasında yüksek ateşi vardı ve onu neyin öldürdüğü o zamanlar bir tartışma konusuydu. O zamandan beri tarihsel bir tartışma ve araştırma konusu oldu. Çağdaş söylentiler, ya Tommasoni ailesinin ya da şövalyelerin onu intikam almak için öldürttüğüne inanıyordu. Geleneksel olarak tarihçiler uzun zamandır onun frengiden öldüğünü düşünmüşlerdir.


Bazıları, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden sıtma veya muhtemelen bruselloz olduğunu söyledi. Bazı akademisyenler, Caravaggio'nun Malta'dan, muhtemelen Wignacourt'tan ve/veya Şövalyelerin hiziplerinden kaçtığından beri onu takip eden aynı "düşmanlar" tarafından saldırıya uğradığını ve öldürüldüğünü ileri sürdüler.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page